Gotowanie  RSS
Co przygotować na obiad wielkanocny? Ewa Wachowicz ma już gotowe całe menu

#zrodlo

W mojej rodzinie "prawdziwe" świętowanie rozpoczynamy od śniadania wielkanocnego. Na stole znajduje się święconka, ale też wędliny, pasztety, sosy oraz sałatki. Następnie serwuję obiad, który - jak na święta przystało - musi być wykwintny.

Źródło: kobieta.interia.pl

Maksymalnie puszysta babka wisząca. Zaskakująca receptura na Wielkanoc

#zrodlo

Babka drożdżowa czy piaskowa to tradycyjne, ale dla wielu osób już nieco nudne propozycje na wielkanocnym stole. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie świętowania bez tego rodzaju wypieku, wypróbujmy nietypową babkę wiszącą. Jak ją przygotować? Podpowiadamy.

Źródło: kobieta.interia.pl

Świąteczny pasztet z wątróbki. Szybki przepis Ewy Wachowicz dla zabieganych


Pasztet to nieodłączny element wielkanocnego menu. Jak go zrobić "w biegu"? Mamy prosty przepis Ewy Wachowicz. Spróbujcie!

Źródło: kobieta.interia.pl

Trę na wiórki i mieszam w salaterce. Takie połączenie smaków podbija każdy obiad


W wielu domach surówki to nie tylko nieodłączny dodatek do obiadu, ale także ważny składnik w codziennej diecie. Odpowiednio dobrane składniki są w stanie dodać charakteru nawet najprostszemu posiłkowi, a dodatkowo nadają mi więcej wartości odżywczych. Jeśli chcemy, by nasze obiady były jeszcze smaczniejsze, przygotujmy zapas chrupiącej surówki z selera i gruszki.

Tagi: Dieta, Seler, Doda, Dom
Źródło: kobieta.interia.pl

Lubimy jeść je na co dzień, ale od święta pasztety smakują jeszcze lepiej. Przepisy Ewy Wachowicz


W moim domu, na świątecznym stole, nie może zabraknąć różnego rodzaju potraw. Istnieją też pozycje "obowiązkowe", które niezmiennie od lat przygotowuję. Mowa między innymi o pasztetach. Dzisiaj podzielę się kilkoma sprawdzonymi przepisami.

Źródło: kobieta.interia.pl

Idealne sosy do wielkanocnych jajek. Oto cztery sprawdzone przepisy

#zrodlo

Wielkanoc tuż-tuż, a skoro Wielkanoc, to i jajka. Zanim jednak przystąpimy do pałaszowania tego niezwykle zdrowego daru natury, warto najpierw pomyśleć o kilku pysznych dodatkach do jajek w postaci sosów. Które idealnie sprawdzą się na świątecznym stole i jak je przygotować?

Źródło: kobieta.interia.pl

Pyszna sałatka warstwowa na Wielkanoc. Bije na głowę popularną jarzynową


Choć nie znajdziemy w niej ugotowanych ziemniaków, marchewki, pietruszki czy zielonego groszku, warstwowa sałatka wielkanocna nie zawodzi kubków smakowych. To przepis idealny nie tylko na każde święta, ale także domowe spotkania rodzinne oraz imprezy ze znajomymi. Jak przygotować sałatkę warstwową na Wielkanoc? Sprawdź już teraz.

Źródło: kobieta.interia.pl

Przepis Ewy Wachowicz na polędwiczki wieprzowe. Sekretem jest wyjątkowy sos


Wielkanocne menu to przede wszystkim śniadanie i jajka w najróżniejszych odsłonach. Ale nie samym jajkiem człowiek żyje, obiad też trzeba przygotować. Ewa Wachowicz stawia na potrawy mięsne. Jedną z nich są właśnie polędwiczki wieprzowe w sosie pomarańczowym. Polecamy!

Źródło: kobieta.interia.pl

Czym zaskoczyć gości w święta wielkanocne? Smakowite przystawki w kilkanaście minut

#zrodlo

Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć żurku lub barszczu białego, sałatki jarzynowej, wyrośniętych babek, kruchych mazurków czy udekorowanych babeczek. To repertuar, który powtarza się co roku. A gdyby tak zaskoczyć domowników i przygotować przystawki na bazie tradycyjnych składników, ale w ciekawym wydaniu? Podpowiadamy kilka prostych przepisów, które nie wymagają zbyt wiele czasu, a na pewną ucieszą wszystkich smakoszy.

Źródło: kobieta.interia.pl

Zaskakująca babka wielkanocna. Ewa Wachowicz robi ją z... makiem!

#zrodlo

Jeśli chodzi o słodkości, to pracę nad nimi rozpoczynam już w Wielki Czwartek. Na "pierwszy ogień" zawsze przygotowuję babki i kruche ciasto do mazurków. Takie wypieki można przechowywać przez dłuższy czas, co później pozwala mi skupić się na innych potrawach - mówi Ewa Wachowicz.

Źródło: kobieta.interia.pl

Pikantny chrzan wuja Stefana. Wyborny na Wielkanoc, podbija smak potraw

#zrodlo

Mnogość smakowitych potraw na wielkanocnym stole wprost zachęca do podjadania. W trakcie rodzinnego świętowania co rusz dokładamy sobie porcję kolejnych smakołyków na talerz. Dodatkiem, który nie tylko podbije smak serwowanych dań, ale uchroni przed rewolucjami żołądkowymi, jest chrzan. Zdradzamy przepis, dzięki któremu wyjdzie aksamitny, kremowy i wyrazisty.

Źródło: kobieta.interia.pl

Królewski akcent na wielkanocnym stole. Deserowa rozpusta kubków smakowych


Sernik krakowski, wywodzący się z miasta królów, to niekwestionowany zwycięzca rankingu na najlepsze ciasto świąteczne. Jego wygląd i zapach przyciągają spojrzenia przybyłych gości, którzy tylko czekają na solidny kawałek podany do filiżanki parującej kawy. Jak przygotować ten deserowy rarytas w domu? Podajemy przepis, który zawsze wychodzi doskonale.

Źródło: kobieta.interia.pl

Fit placuszki z siemieniem lnianym. Doskonale smakują nie tylko na diecie


Dietetyczne placuszki przygotujemy z płatków owsianych, serka wiejskiego, bananów czy odżywek białkowych. A gdyby tak pójść o krok dalej i wzbogacić ich skład o kolejny zdrowy dodatek? Prezentujemy przepis na przepyszne placuszki z siemieniem lnianym, które idealnie sprawdzą się nie tylko na diecie redukcyjnej, ale także będą stanowiły smakowitą odmianę od tradycyjnie serwowanych śniadań czy kolacji. Jak przygotować placki z dodatkiem siemienia lnianego? Sprawdź już teraz.

Źródło: kobieta.interia.pl

Omlet puszysty jak chmurka. Rozpływa się w ustach

#zrodlo

Omlet można jeść jako samodzielny specjał – smakuje wybornie z samego rana na śniadanie, ale też w charakterze potrawy obiadowej czy ciepłej kolacji. Bywa podawany do dań głównych, niektórzy urozmaicają nim kanapki. Jest to propozycja wszechstronna i łatwa w przygotowaniu, wymaga jednak znajomości kulinarnych podstaw. Jak zrobić omlet, żeby był puszysty i udawał się za każdym razem? Znamy na to patent.

Tagi: Kanapki, Usta
Źródło: kobieta.interia.pl

Czym różni się żurek od barszczu białego? Co podać na wielkanocnym stole?

#zrodlo

Wielkanoc tradycyjnymi potrawami stoi. Wstępem do świątecznego obiadu w większości domów jest zupa. Żurek i barszcz biały – te nazwy często są używane wymiennie i traktowane jako synonimy. Okazuje się jednak, że wyróżnić można między nimi istotne różnice. Sprawdź, czym się różni żurek od barszczu białego, by uniknąć kulinarnej wpadki.

Źródło: kobieta.interia.pl

Rarytas dla dzieci i dorosłych w PRL-u. Czekoladę posiadał tylko w nazwie

#zrodlo

Deser hucznie nazywany blokiem czekoladowym to rarytas, który w czasach PRL-u nasi dziadkowie podawali dzieciom. Prawdziwej czekolady nie było tam ani grama. Przepis zdominowało kakao w proszku, najczęściej wątpliwej jakości. Często na przysmak trzeba było sporo poczekać. Jego przygotowanie wymagało cierpliwego gromadzenia potrzebnych produktów. Dzisiaj bez trudu dostaniemy je w każdym okolicznym sklepie. Jak przygotować blok czekoladowy w domu? Sprawdź teraz.

Źródło: kobieta.interia.pl

Miastowi zajadają się nim w karczmach. Świetnie smakuje solo i z dodatkiem masła


Zapach piekących się we wnętrzu pieca kaflowego podpłomyków to jedno z najstarszych wspomnień z dzieciństwa. Kiedy u babci zaczynało brakować chleba, z kilku prostych składników wyczarowywała puszyste w środku oraz idealnie przypieczone na zewnątrz podpłomyki. Przy talerzu z parującymi placuszkami zbierała się cała rodzina i na moment słychać było tylko odgłosy zajadania. W domowym notesie z przepisami zachowałam recepturę na najlepsze babcine podpłomyki.

Źródło: kobieta.interia.pl

Takiego rosołu wcześniej nie jadłeś. Smakiem przebije babciny klasyk

#zrodlo

Rosół to dla wielu z nas obowiązkowa pozycja w trakcie niedzielnego obiadu. Samo jego przygotowanie jest sztuką, bo trzeba wyważyć odpowiednią ilość mięsa, warzyw i przypraw, aby smakował wyśmienicie i choć trochę zbliżył się do tego, by smakował jak babciny. Choć sztuka kulinarna mówi jasno, jak gotować rosół, to od pewnego czasu internauci przekonują, że pieczony rosół jest lepszy niż tradycyjny. Jeśli nasza poczciwa zupa troszkę nam się znudziła, to czemu nie spróbować przygotować ją w inny sposób?

Źródło: kobieta.interia.pl

Biblijny hit polecany przez dietetyków. Spróbuj raz, a nie zjesz innego pieczywa

#zrodlo

Jednym z pierwszych opisanych rodzajów pieczywa jest chleb Ezechiela. Tradycyjna receptura na stałe zapisała się w Biblii, a jej skład opiera się na ziarnach i roślinach strączkowych. Jego spożywanie nie musi opierać się wyłącznie na bliskim obcowaniu z religią. Okazuje się, że to doskonały produkt prozdrowotny, który polecają doświadczeni dietetycy. Dlaczego warto jeść i jak przygotować chleb Ezechiela? Podpowiadamy.

Tagi: Mus
Źródło: kobieta.interia.pl

Nie folguj sobie podczas świąt. Chrzan może mocno podrażnić żołądek, oczy i jelita

#zrodlo

W Wielkanoc chrzan będzie odmieniany przez wszystkie kulinarne przypadki i wcale się nie trzeba dziwić. Żur, jajka, sałatki i kiełbasa: smak tych świątecznych rarytasów zostanie podbity przez ostre warzywo. Okazuje się, że nie każdy przepada za pikantną wstawką i preferuje łagodniejsze aromaty, ale z drugiej strony są osoby, które lubią chrzan, a może im szkodzić. Kto nie powinien jeść chrzanu? Sprawdźmy.

Źródło: kobieta.interia.pl

reklama
Polecamy
reklama
Kontakt z nami